Mars veliký jako vrata od chléva!

pátek 21. srpen 2009 16:12

Konečně! Včera volala na hvězdárnu první oběť e-mailu, ve kterém se tvrdí, že:„Planeta Mars bude nejjasnejší na noční obloze počínaje srpnem. Bude tak veliký jako měsíc za úplnku - pouhým okem. Toto bude nepříznívější 27.8., kdy se Mars príblíží do vzdálenosti 31.65 mil od Země. Určite se dívejte na oblohu 27.8. 12:30 v noci. Bude to vypadat tak, jako že Země má dva měsíce. Príště se Mars priblíží tak těsne až v roce 2287. Poděl se tímhle s svými přáteli, protože nikdy během dnešního života to nebude už možno vidět znovu.“

Na serveru hoax.cz se zpráva o Marsu probojovala mezi TopTen českých hoaxů a řetězových zpráv za červenec 2009. Je třeba přiznat, že zažívá ústup ze slávy, protože loni touhle dobou trůnila na prvním místě žebříčku. Všimněte si, že v této původní podobě neobsahuje letopočet, takže je zcela univerzální a objevuje se každý rok s ocelovou pravidelností. Mám tu zprávu hodně rád. Je to sice neuvěřitelně koncentrovaná snůška pitomostí a pravopisných chyb, přinesla mi ale spoustu pěkných zážitků. Je například zajímavé sledovat, jak na ni reagují její příjemci. Mnozí ji jistě prohlédnou hned a smažou. O těch se, bohužel, nic nedozvím. Ti, kteří zareagují, toho však na sebe mimoděk docela dost prozradí. První velkou skupinu představují lidé, kteří uvěří, telefonují nebo píší na hvězdárnu, ale nechtějí si moc zadat, takže se ptají takto: „Já vím, že je to nesmysl, ale dostal jsem takový e-mail…“ Ty mám nejraději. Dávají mi příležitost pochválit je za správnou úvahu o nesmyslnosti zprávy a když na druhém konci uslyším, případně si v elektronické poště přečtu tu úlevu, že se nenechali napálit, mám povznášející pocit, že jsem učinil dobrý skutek a pomohl tápajícímu. Druhou skupinou jsou zcela věřící, kteří se dotazují, pořádá-li hvězdárna pozorování tohoto důležitého úkazu. Jinou variantou je dotaz, kde že se ten Mars na obloze nachází, už týden jej hledají a zatím neviděli. Ty moc rád nemám. Ne, že bych proti nim něco měl osobně, ale ten pocit, že jsem je svou pravdivou odpovědí zklamal, nesu těžce. Se třetí skupinou je pak největší legrace. Zbytečně se nedotazují a jdou rovnou na věc, tedy na hvězdárnu. Hned u vchodu se všech ptám, co je k nám přivedlo. Slečny zpravidla řeknou, že přítel a přítel hrdě vypne hruď a praví, že je teď přece vidět ten Mars. Na rovinu všem hned řeknu, že není. Většina přátel okamžitě popadne přítelkyni za ruku a vleče ji do podniku zcela jiné kategorie. Mnozí ale řeknou, že když už jsou tady… Slečny to pak zpravidla docela baví i bez Marsu, přátelé evidentně čekají, kdy už to skončí.


Jak už jsem psal, mám tu zprávu moc rád. Tolik slečen na hvězdárnu jindy nechodí.

Jan Veselý

Jan Veselý

Jan Veselý

Jako správný bloger píšu o čemkoli, čemu nerozumím. Nerozumím ničemu (to mělo být něco jako „Vím, že nic nevím“, ale nečekám, že mi to spolknete). Z grafomana, který strašně nerad píše, se ze mě díky blogu stal grafoman, který by hrozně rád psal pořád, jen na to nemá čas.

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), divadlo, opera, výtvarné umění a čím dál víc i historie.

REPUTACE AUTORA:
8,90