Loučení s obry II

čtvrtek 2. červenec 2015 23:15

aneb Teorie je minulostí, dnes přišla ke slovu praxe...

Vlastně už včera. Zatímco v Topocentrickém pohledu na vesmír v červenci 2015 jsem ilustroval přiblížení planety Venuše k Jupiteru "na sucho" pomocí programu Stellarium, dnes nabízím fotky. Je na nich vidět, jak se vzájemná polohaplanet změnila za pouhých 24 hodin a 4 minuty. Ty 4 minuty byly jaksi navíc, takže planety stihly ještě změnit polohu vůči sousedovic komínu, ale za to může otáčení Země a to, že jsem o 4 minuty zaspal. Jinak by Jupiter, který se po obloze sune přece jen výrazně pomaleji než Venuše, býval byl vůči obzoru (komínu) v přibližně stejném místě. Aspoň je ale vidět, jak neuvěřitelně rychle se s námi Země otáčí - za 4 minuty se stihla pootočit přesně o jeden stupeň:

Venuše a Jupiter 1. 7. 2015

Venuše a Jupiter 2. 7. 2015

Jan Veselý

Jan Veselý

Jan Veselý

Jako správný bloger píšu o čemkoli, čemu nerozumím. Nerozumím ničemu (to mělo být něco jako „Vím, že nic nevím“, ale nečekám, že mi to spolknete). Z grafomana, který strašně nerad píše, se ze mě díky blogu stal grafoman, který by hrozně rád psal pořád, jen na to nemá čas.

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), divadlo, opera, výtvarné umění a čím dál víc i historie.

REPUTACE AUTORA:
8,90