Jupiter & Venuše obcují v závoji mraků

pondělí 18. srpen 2014 09:53

aneb Nejkratší možný fotoblog. Planety Venuše a Jupiter se k sobě dnes ráno přiblížily na dvě desetiny obloukového stupně.

Zatímco v Topocentrickém pohledu na vesmír v srpnu jsem předložil suchou teorii, tentokrát zveřejňuji něco málo ze zeleného života stromu. Snímek dnešní konjunkce dvou nejjasnějších planet. Díky mrakům, které pozorování v severní části Čech poněkud zdramatizovaly, vypadala rozervaná romantická scenérie ještě mnohem lépe, než kdyby byla obloha vymydlená do modra. Vyfotografovat radost z toho, že alespoň na chvíli se planety z oblačného závoje vysvobodily, ale stejně nejde. Další příležitost k podobnému zážitku začne za týden setkáním Marsu se Saturnem, k nimž se později přidá Měsíc.

Venuše a Jupiter 18. srpna 2014 v 5:11 SELČ

Jan Veselý

Jan Veselý

Jan Veselý

Jako správný bloger píšu o čemkoli, čemu nerozumím. Nerozumím ničemu (to mělo být něco jako „Vím, že nic nevím“, ale nečekám, že mi to spolknete). Z grafomana, který strašně nerad píše, se ze mě díky blogu stal grafoman, který by hrozně rád psal pořád, jen na to nemá čas.

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), divadlo, opera, výtvarné umění a čím dál víc i historie.

REPUTACE AUTORA:
8,90