Šostakovič je největší pankáč!

pátek 11. duben 2014 14:00

Čajkovskij taky ujde. Včera to znovu potvrdil koncert Filharmonie Hradec Králové. Ani tentokrát nejde o recenzi či muzikologický rozbor, ale nadšený komentář (bývalého) pankáče psaný o přestávce na oběd, takže déle než minutu vám čtení nezabere.

Na programu byla dvě díla Richarda Strausse. Symfonická báseň Don Juan a Koncert pro lesní roh a orchestr č. 1. Sólo na lesní roh Jan Vobořil. Obojí dojemně překombinované. Artificiální hudba. Po přestávce pak zazněla symfonická fantazie Francesca da Rimini Pjotra Iljiče Čajkovského. Maximální překvapení. Čekal jsem líbivý romantismus, ale tenhle kus se zcela vymyká všemu, co jsem kdy od Čajkovského slyšel.

A na závěr přišly Šostakovičovy mezihry z opery Lady Macbeth Mcenského újezdu. To nejde popsat. To se musí slyšet. V koncertním sále, věřte mi. Cédéčko se perfektně hodí k pověšení na strom, aby plašilo špačky. Jiný smysluplný účel mě nenapadá. Poslouchat tohle z cédéčka nebo z internetu (slabý odvar mezihry č. II zde: https://www.youtube.com/watch?v=Rvx-TfHoauE) je opravdu zoufalý akt. Na pankáče musíte jít na živý koncert a poslouchat celým tělem. Visáči prý mají rádi Motörhead, protože hrají nahlas. Šostakoviče hráli filharmonici v čele šéfdirigentem Andreasem Sebastianem Weiserem včera tak nahlas, že si ten barák málem cvrkl do základů, jak to s ním třáslo. Standing ovation. Stydím se, že jsem nevstal jako první. Správný pankáč poslouchá vstoje (případně poguje). Šostakovič je největší pankáč! A Stalin byl blb. Putin je taky.

Jan Veselý

Jan Veselý

Jan Veselý

Jako správný bloger píšu o čemkoli, čemu nerozumím. Nerozumím ničemu (to mělo být něco jako „Vím, že nic nevím“, ale nečekám, že mi to spolknete). Z grafomana, který strašně nerad píše, se ze mě díky blogu stal grafoman, který by hrozně rád psal pořád, jen na to nemá čas.

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), divadlo, opera, výtvarné umění a čím dál víc i historie.

REPUTACE AUTORA:
8,90