Kometa v předpeklí

úterý 26. listopad 2013 19:30

Kometa ISON v zorném poli sondy SOHO
ESA / NASA / SOHO

Kometa ISON zmizela z ranní oblohy do červánků před dvěma dny. Ve 3 hodiny ráno vstoupí do zorného pole sluneční družice SOHO. Přežije či nepřežije? That is the question.

Jasnost komety podle pozorovatelů překonala 4. hvězdnou velikost, takže byla pozorovatelná očima za ranního rozbřesku. Náhlé zjasnění v polovině listopadu však možná bylo její labutí písní. Podle většiny astronomů, kteří se cítí odborníky na komety – to je mimochodem podobná kategorie jako „muži, kteří se cítí být odborníky na ženy“ (což, milé dámy, neberte jako projev sexismu, ale jako konstatování amatérským výzkumem získaného dojmu, že něco takového ve skutečnosti existovat nemůže) – tedy podle „odborníků na komety“ se už jádro rozpadá.

Pesimisté se dělí ještě na subkategorie: jedni tvrdí, že jádro se rozštěpilo na dvě části; druzí tvrdí, že jádro se už rozpadlo na prach; třetí říkají, že z jádra komety zůstal už jen malý zbytek. Všechny tři  skupiny pesimistů se shodují na tom, že zjasňovat už nebude. Takže kometa století nebo dokonce tisíciletí se asi bude jmenovat úplně jinak než C/2012 S1 (ISON).

Vedle toho existuje menší, zato jednotná, hrstka astronomů, kterým nevadí, že kometám nerozumí, a ti věří, že vlasatice nestáhla kalhoty ještě daleko před brodem, jádro je v celku a ještě mile překvapí. Optimismus je zkrátka nedostatek informací, ale žije se s ním příjemně.

Osobně si musím postěžovat, že jsem se kvůli kometě už týden nevyspal, a to zcela zbytečně, protože všechny mé usilovné pokusy o její spatření zmařily mraky. Ještě, že máme internet. Na stránkách spaceweather.com věnovaných kosmickému počasí najdeme nádhernou animaci sestavenou z pozorování z dvojice slunečních družic STEREO. Spolu s ISON se tam ke Slunci hrne také kometa 2P/Encke (i o ní byla řeč v listopadovém topocentrickém pohledu na vesmír). Jde o pohled z úplně jiné prespektivy, takže ze Země, která je ostatně nejjasnějším objektem na obrázku, by vzájemná poloha komet a planet vypadala jinak. Slunce je mimo zorné pole vpravo  Klikněte pro animaci:

STEREO - komety C/2012 S1 (ISON) a 2P/Encke

Jiný obrázek, který jsem přiložil k minulému povídání o dění na obloze, ukazuje dráhu průletu komety zorným polem koronografu LASCO 3 na sluneční družici SOHO. Představu o jejím přiblížení ke Slunci poskytuje správnou, ale časové údaje na něm uvedené jsou už, bohužel, zastaralé.

Kometa ISON by se na obrázcích dostupných na adrese sohowww.nascom.nasa.gov měla objevit zítra brzy ráno, tedy 27. listopadu 2013 okolo 3. hodiny středoevropského času. A ze zorného pole SOHO se kometa vytratí o půlnoci (opět středoevropského času) z 29. na 30. listopad. Na snímcích dostupných na internetu je uváděn světový čas UT (Universal Time), který je oproti středoevropskému pozadu o jednu hodinu (2h UT = 3h SEČ).

Sonda SOHO má ještě koronograf LASCO 2, který má zorné pole menší a kometa v něm bude viditelná jen ve čtvrtek 28. listopadu od 14 hodin do půlnoci. Oba koronografy pracují tak, že Slunce je zakryté stínítkem (bílá kružnice vyznačuje velikost slunečního kotouče) a díky tomu pozorujeme dění ve sluneční atmosféře - koróně (česky koruně).

Aktualizace 27. 11. 2013 6:45 SEČ:

SOHOlatest.jpg

Sezóna družicového pozorování komet je tedy v plném proudu. Na vlastní oči v následujících dnech uvidíme, jak to s kometou dopadne. Při průletu těsně nad povrchem Slunce zakusí její jádro nebo to, co z něj zbyde, opravdové peklo. Teplota stoupne na tisíce stupňů celsia, nabité částice v jejím ionizovaném ohonu budou vystaveny řádění slunečního větru (v této vzdálenosti spíš vichřice), při troše smůly i nějaké té erupci. Přežije či nepřežije? That is the question.

Jan Veselý

Jan Veselý

Jan Veselý

Jako správný bloger píšu o čemkoli, čemu nerozumím. Nerozumím ničemu (to mělo být něco jako „Vím, že nic nevím“, ale nečekám, že mi to spolknete). Z grafomana, který strašně nerad píše, se ze mě díky blogu stal grafoman, který by hrozně rád psal pořád, jen na to nemá čas.

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), divadlo, opera, výtvarné umění a čím dál víc i historie.

REPUTACE AUTORA:
8,90