Tipovat výsledek voleb je nesmysl

čtvrtek 24. říjen 2013 21:50

Nevzejde z toho „lepší“ výsledek, než dávají předvolební průzkumy. Maximálně tak sociologická studie na téma „jak lidé důvěřují předvolebním průzkumům“. Smysl dává spíš pokus o zamyšlení nad tím, co předvolební průzkumy naznačují o situaci po volbách.

Nejprve bych měl připomenout svůj vlastní slib, který jsem na tomto blogu učinil po prezidentských volbách. Totiž, že předvolební průzkumy už nikdy sledovat nebudu. Tak to jsem, Vám, vážení čtenáři, lhal. Vzhledem k tomu, že v české politice je to standardní chování, ba dokonce chování, které jako jediné přináší úspěch (viz právě prezidentské volby), nečekám, že byste mi to měli za zlé. Pokud znáte nějakého politika, který nelže a plní sliby, pak je to pravděpodobně jen nedostatek informací. A já dokonce ani nejsem politikem. Přesto, stejně jako zkušení politici, mám naprosto dokonalou výmluvu. Měl jsem tenkrát na mysli to, že se předvolebními průzkumy nebudu řídit (to není slib ani lež, to je konstatování – myslím to upřímně :-)), ale moje prsty ve spolupráci s klávesnicí původní myšlenku hrubě zkreslily a vytrhly z kontextu.

Sledovat volební průzkumy je totiž zajímavé. Hlavně pro to, aby údiv na tím, jací jsme to voli(či), že jsme volili zrovna tyhle … nebyl tak veliký. Ono se totiž letos zdá, že máme zaděláno na pořádné kroucení hlavami. Řada z nás už kroutí hlavou teď, neb těžko volit mezi tou spoustou větších či menších zel. Pomůže třeba volební kalkulačka serveru kohovolit.eu? Pár mých známých a kamarádů to zkusilo a téměř všem vyšlo, že mají volit některou ze stran, o kterých předem věděli, že právě tyhle volit nechtějí. Provedl jsem ten experiment na sobě s podobným výsledkem. A hlavně, v kalkulačce se srovnávají názory respondentů s volebními programy neboli předvolebními sliby stran. A to je ta potíž. V politice platí postulát, že předvolební sliby a reálné skutky stran po volbách jsou zcela nezávislé jevy – v ČR nebyla pozorována korelace těchto jevů ani v jednom případě. Volební kalkulačka je tedy užitečná snad jen jako generátor témat pro diskuse v hospodě (pro generaci Y: to je něco jako fejsbůk, akorát se při tom s kamarády opravdu sejdete, společně posedíte, něco popijete a pojíte, trochu se třeba pohádáte, ale je to fakt hustý zážitek).

Proč spolu předvolební sliby a dění po volbách vůbec nesouvisí? K pochopení jsou užitečné právě předvolební průzkumy. Třeba tenhle:

 Předvolební průzkum STEM 21. 10. 2013

Pochází od CVVM a na serveru lidovky.cz se objevil 21. října. Je trochu optimističtější než ten, který byl na stejném serveru zveřeněn o den dříve. Optimističtější je v tom, že čistě technicky dává větší šanci na sestavení většiny. Ale jen čistě technicky. A sice větší, ale zároveň menší než malou. Teď se pokusme povznést nad to, je-li to pro nás noční můra nebo politický sen, ale je jasné, že se nějakým způsobem spojí socialisti a komunisti. Dohromady mají 44%. Kdo se k nim přidá? TOP09 asi těžko. Z marginálních stran snad jen KDU-ČSL, pokud si dá nohu za krk a pokusí se spolehnout na to, že voliči to do dalších voleb (pokud hradní opilec ještě nějaké připustí) rozdýchají. Pořád je to ještě jen 49%. Doufejme, že Úsvit stihne zažít ještě podobný soumrak, jako Spolek pro odstranění Zemana, nebo jak se to vlastně jmenuje ta parta mamlasů nadržených na koryta tak, že se stihli rozhádat, vzájemně povylučovat a veřejně ztrapnit v rekordně krátké době ještě před volbami. Zelení, Piráti, zelení piráti a jiní Ostatní jsou asi ze hry úplně. V každém případě i s uvážením nutné nepřesnosti průzkumů, najde-li se většina, bude křehká a nestabilní.

Kdo nám zbývá? ANO, majitel hnutí ANO. Ten ale už předem říká, že nebude spolupracovat s nikým. To nepřekvapuje. Nikdy s nikým nespolupracoval, vždycky jen vlastnil. Když už je vlastníkem masokombinátů, továren na chleba i na hnojiva, novin, politického hnutí, nic menšího než být majitelem parlamentu pro něj nemůže být cílem. Jak to chce ale zařídit? Vzhledem k neodvratné patové situaci bychom měli být připraveni se nedivit. Ze své pozice bude moci pan velkomajitel moci vrtět jakoukoli menšinou, které umožní „vládnout“. A ta bez ohledu na předvolební sliby bude dělat to, co majitel parlamentu CHCE (nikoli to, co sliboval).

Závěr je jediný. Netipujme výsledky. Bez ohledu na předvolební průzkumy, bez ohledu na politické sliby, bez ohledu na volební kalkulačky, volme podle vlastního rozumu a srdce. A nedivme se ničemu. Máme a budeme mít takové politiky a majitele politiky, jaké si zasloužíme.

Jan Veselý

Jan Veselý

Jan Veselý

Jako správný bloger píšu o čemkoli, čemu nerozumím. Nerozumím ničemu (to mělo být něco jako „Vím, že nic nevím“, ale nečekám, že mi to spolknete). Z grafomana, který strašně nerad píše, se ze mě díky blogu stal grafoman, který by hrozně rád psal pořád, jen na to nemá čas.

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), divadlo, opera, výtvarné umění a čím dál víc i historie.

REPUTACE AUTORA:
8,90