Potlatch před teepee

čtvrtek 1. srpen 2013 13:31

aneb topocentrický pohled na vesmír v srpnu 2013. Nejzajímavější podívanou ve druhé polovině prázdnin vytvoří na obloze za asistence padajících hvězd planety spolu s Měsícem.

Nejprve se hned na začátku srpna přidá ke dvojici Mars – Jupiter, kterou jsme za rozbřesku mohli pozorovat už v červenci, ještě planeta Merkur a náš Měsíc. Skupinku budeme moci pozorovat od 3. do 5. srpna nízko nad východním až severovýchodním obzorem okolo 4. hodiny ranní.

Setkání Marsu, Jupiteru, Merkuru a Měsíce v Blížencích

Měsíc bude vypadat jako velmi tenký srpek a rychle zmizí z dohledu. Už 6. srpna bude v novu (ve 23:50). Poté bude dorůstat na večerní obloze, 18. srpna ve 12:56 bude v první čtvrti a 21. srpna ve 3:45 dosáhne úplňku. Koncem měsíce docouvá až do poslední čtvrti – konkrétně 28. srpna v 11:35. Všechny ty údaje jsou ve středoevropském letním čase.

Jedním z tradičně očekávaných vrcholů sezony budou Slzy svatého Vavřince, neboli padající hvězdy či správněji meteory roje Perseid. Letošní maximum se očekává 12. srpna ve 21 hodin a uvádí se frekvence 70 meteorů za hodinu. Před tímto impozantním číslem bych chtěl, opět tradičně, varovat. Je to teoretická konstrukce, která vyjadřuje počet meteorů, které by se za hodinu objevily na celé obloze, a to na pozorovacím stanovišti s dokonalou tmou bez rušivého světla Měsíce či umělého světelného znečištění a za podmínky, že by radiant, tedy místo, ze kterého „padající hvězdy“ zdánlivě vyletují, je přímo v nadhlavníku. Ve skutečnosti je Perseus, v němž se nachází radiant Perseid, docela nízko nad obzorem, člověk zrakem obsáhne maximálně třetinu (ale spíš jen čtvrtinu) oblohy a i kdybychom se ocitli na místě s minimálním světelným znečištěním, bude na obloze zvečera ještě Měsíc. Kdo uvidí za hodinu 10 meteorů, může být šťastný.

Skupinka planet s Měsícem na začátku srpna nebude jejich poslední promluvou do dění na srpnové obloze. Zatímco Měsíc to stihne za měsíc kolem dokola okolo celé oblohy, přičemž 10. srpna jej zahlédneme v blízkosti Venuše večer nízko nad západním obzorem, 12. a 13. srpna prochází okolo Saturnu a 31. srpna se zase k Jupiteru s Marsem vrátí, Merkur ustoupí zpět ke Slunci a stane se zase na nějakou dobu nepozorovatelným. 24. srpna nastane horní konjunkce Merkuru se Sluncem, při níž planeta prochází při pohledu ze Země za ním.

Jupiter s Marsem tedy na většinu srpna osiří, ale spolu s hvězdami souhvězdí Blíženců vytvoří na obloze úplně nový obrazec. Takové nové souhvězdí. Zkuste zapojit fantazii a vymyslet, co by to nové srpnové souhvězdí mohlo představovat (malá nápověda 15. až 18. srpna se v Trutnově koná Open Air Festival):

Souhvězdí Teepee

Velká nápověda – náčelník zřejmě něco naznačuje (stav nápovědy 17. srpna 2013 podle programu Stellarium):

 Souhvězdí Teepee

Teď už je vám asi jasné, proč ten název. Setkání planet na začátku srpna byl asi potlatch. Jste-li indiáni z Vršovic či Vysočan, můžete říkat i potlach, ale na něm bych čekal spíš tlachapoudy nebo žvahlavy než indiány. V polovině srpna už z toho znamení na obloze zbyde jen osamělé teepee nad hlavami Lakotů, Šajenů, Černonožců, Kajovů a Vraních indiáů všech kontinentů severní polokoule. Jen pozor na Komanče – ti také bydlívali v teepee. Další výjimku mají Evenkové. Ti když v srpnu pohlédnou ráno na oblohu, řeknou si: „hele – čum.“

Jan Veselý

Jan Veselý

Jan Veselý

Jako správný bloger píšu o čemkoli, čemu nerozumím. Nerozumím ničemu (to mělo být něco jako „Vím, že nic nevím“, ale nečekám, že mi to spolknete). Z grafomana, který strašně nerad píše, se ze mě díky blogu stal grafoman, který by hrozně rád psal pořád, jen na to nemá čas.

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), divadlo, opera, výtvarné umění a čím dál víc i historie.

REPUTACE AUTORA:
8,90