babišovky.cz

středa 26. červen 2013 20:00

Agrofert, firma miliardáře Andreje Babiše, koupila společnost MAFRA. Tedy noviny MF DNES, Lidové noviny, s nimi spojené weby, mezi nimiž bychom kromě idnes.cz a lidovky.cz neměli přehlédnout ani Neviditelného psa, několik rozhlasových stanic, televizní kanál, tiskárny… Je na místě zbystřit.

Vím, že je přinejmenším společensky vhodné a priori neodsuzovat. Nebudu hned tvrdit, že je všechno špatně. Například existenci časopisu Týden na počátku umožnil svými penězi Viktor Kožený a byly doby, kdy se ten týdeník dal i číst. Opravdu poněkud kožený prezident harvardských investičních fondů však měl jen omezené politické ambice. Tentokrát mluvíme o mimořádně silné skupině vydávající tituly, jež jsou považovány za seriózní, a člověku, který otevřeně vstoupil do politiky, i když jej zatím voliči nepustili do parlamentu. Jistě také proto, že do silných slov se při mediálních vystoupeních často zamotával a z jeho občasných a dosud spíše váhavých politických kroků bylo vidět, že hodlá politiku provozovat jako byznys. Liberálem určitě není.

Udrží si MF DNES a LN dosavadní úroveň co do pestrosti a důkladnosti? Na Andrejem Babišem ovládaném týdeníku 5+2 je až moc vidět chudoba. Nemám na mysli kvalitu redaktorů. Je na té tiskovině znát, že se šetří opravdu brutálně, redaktoři jsou sami sobě fotoreportéry a v rozletu myšlenek jim brání nedostatek místa mezi reklamami. Doufejme, že slova pana Babiše o tom, že „Akvizice bude mít pro naši mediální divizi řadu synergií a umožní nám hledat další nákladové úspory například při fungování našeho týdeníku 5plus2,“ (zdroj) nebudou znamenat pokles MF DNES a LN na „úroveň“ regionálních Deníků, na nichž je vidět, že články (mám chuť napsat všech dvou) redaktorů slouží jen k zaplnění hluchých míst, kam se už opravdu žádnou reklamu vmáčknout nepodařilo.

Udrží si (šéf)redaktoři alespoň tu dosavadní míru nezávislosti a odvahy? Hodně napoví to, jak dlouho setrvají či jak brzy začnou odcházet nebo být odcházeni (pod záminkou snižování nákladů, samozřejmě). A také to, jak budou psát o politikovi Andreji Babišovi a jak často se budou „ptát na názor“ podnikatele Andreje Babiše na ekonomická témata v rubrikách typu byznys.

Neodsuzujme předem, ale mějme se na pozoru. Posvětí-li obchod antimonopolní úřady v Praze a Vídni, zrodí se u nás slovenský Berlusconi s významnými ambicemi v české politice. A parlamentní volby, už jsou nedaleko.

Jan Veselý

Jan Veselý

Jan Veselý

Jako správný bloger píšu o čemkoli, čemu nerozumím. Nerozumím ničemu (to mělo být něco jako „Vím, že nic nevím“, ale nečekám, že mi to spolknete). Z grafomana, který strašně nerad píše, se ze mě díky blogu stal grafoman, který by hrozně rád psal pořád, jen na to nemá čas.

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), divadlo, opera, výtvarné umění a čím dál víc i historie.

REPUTACE AUTORA:
8,90