Leonard Bernstein: Mše

neděle 31. březen 2013 19:30

Český rozhlas 3 - Vtava vysílá na velikonoční pondělí Bernsteinovu Mši. Jde o záznam jejího provedení na loňském festivalu BBC Proms. Slyšel jsem ji v srpnu díky nahrávce, kterou stanice BBC3 poskytla na svém internetu. Byl to mimořádný posluchačský zážitek, takže když jsem teď uviděl na programu Vltavy opětovné odvysílání záznamu,  neváhám vřele doporučit čtenářům blogu její poslech jako tip na pozitivní kulturní šok. Úvahami o tom, že Bernstein napsal katolickou mši a srovnáváním s (nakonec) katolickou mší h moll luterána Johanna Sebastiana Bacha budu zdržovat jen krátce - zdá se mi, že odlišnost skladatelova vyznání od liturgie, pro niž je hudba určena, může být dokonce k velkému prospěchu. Tedy: 1. duba 2013 20:00 - ČRo3 Vltava - Leonard Bernstein - Mše. Přeji nerušený poslech.

Jan Veselý

Jan Veselý

Jan Veselý

Jako správný bloger píšu o čemkoli, čemu nerozumím. Nerozumím ničemu (to mělo být něco jako „Vím, že nic nevím“, ale nečekám, že mi to spolknete). Z grafomana, který strašně nerad píše, se ze mě díky blogu stal grafoman, který by hrozně rád psal pořád, jen na to nemá čas.

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), divadlo, opera, výtvarné umění a čím dál víc i historie.

REPUTACE AUTORA:
8,90