Apokalyptici zaspali? Dnes má být konec světa!

čtvrtek 7. březen 2013 13:03

Planety spolu se Sluncem jsou vůči Zemi seřazeny TÉMĚŘ v jedné přímce. Navíc je v březnu letošního roku „13“ v nabídce hned několik elegantních kombinací čísel v datech gregoriánského kalendáře. Jak to, že nikdo nebije na poplach?!

Jak je to s těmi planetami? Merkur, Venuše, Mars, Uran a Neptun se nacházejí na hranici mezi souhvězdími Vodnáře a Ryb. Uprostřed toho chumlu je Slunce, takže na obloze žádnou ze jmenovaných planet nevidíme. To je ale u slušně vychovaných konců světa normální. Dokonce vlastně žádoucí – kdyby příčina blížícího se konce světa byla všem hned na očích, chyběla by tomu nezbytná příchuť tajemna. Ono seskupení planet okolo Slunce při pohledu ze Země vlastně znamená, že Země, Merkur, Slunce, Venuše, Mars, Uran a Neptun jsou v uvedeném pořadí za sebou, tedy v té téměř přímce zmiňované v úvodním odstavci.

Jsem teprve začínající apokalyptik-amatér, a tak, omlouvám se, nenabídnu jedno konkrétní magické datum, ale výběr z několika možností. Například 07. 03. 13 ve 13:03:07 bude situace v okolí Slunce následující:

Seskupení planet u Slunce 7.3.13 v 13:3:07

Datum jsem vybral proto, že Merkur je v konjunkci s Venuší a současně Uran a Neptun na okrajích skupiny dělí od sebe jen necelých 19°. Když například 5. 5. 2000 předpovídali konec světa profesionálové, byl úhlový rozptyl planet v okolí Slunce více než 25°. Následující obrázek vytvořený programem XEphem jsme tehdy vyvěsili na web královéhradecké hvězdárny:

Seskupení planet v roce 2000 oznamovalo konec světa

Je pravda, že tenkrát se té skrumáže místo Uranu a Neptunu zúčastnili Saturn s Jupiterem – dvě největší planety. Však jsem také minule v topocentrickém pohledu a vesmír v březnu 2013 sliboval apokalypsu pouze okresního formátu.

Ale to ještě není všechno. Při pohledu na neviditelné planety u Slunce máme (opět téměř) za zády Saturn, který se blíží do opozice. Pravda, přesná opozice nastane až 28. dubna, ale v tak vypjaté situaci, jako je konec světa, se na detaily nehledí. Planetární téměřpřímka se tedy rozšíří na osm těles sluneční soustavy. Saturn – Země – Merkur – Slunce – Venuše – Mars – Uran – Neptun. Jediná planeta, která zůstává stranou, je Jupiter.

O několik dní později se k planetám přidá ještě Měsíc. Bude v novu, tedy nepozorovatelný, ale naše apokalyptická skoropřímka se rozšíří na devět těles: Saturn – Země – Měsíc – Merkur – Slunce – Venuše – Mars – Uran – Neptun. 11.03. 13 ve 13:03:11 to bude v okolí Slunce vypadat takto:

 Seskupení planet u Slunce 11.3.13 v 13:3:11

Už toho radši nechme, nebo se nám podaří umístit do přímky celý vesmír a v Bohnicích nám budou nuceni zřídit celé nové oddělení. Na závěr tedy už jen stručný přehled o potenciálních datech konce světa v březnu letošního roku:

7.3.13 – Merkur s Venuší v konjunkci, planety v „téměřpřímce“, konec Klause na Hradě
11.3.13 – k planetám se do „skoropřímky“ přidá Měsíc
13.3.13 – moc pěkná kombinace čísel, astronomové zvolili toto datum pro inauguraci observatoře ALMA v (jižní) Americe i v Evropě 
31.3.13 – úplně nejhezčí kombinace čísel, zatím volná pro vaši vlastní předpověď konce světa

P.S.: Nevěřte tomu, že se téma konce světa po loňském náporu vyčerpalo. Jde evidentně  o spiknutí apokalyptiků. Když má konec světa konečně opravdu nastat, nechávají si to pro sebe!

Jan Veselý

Jan Veselý

Jan Veselý

Jako správný bloger píšu o čemkoli, čemu nerozumím. Nerozumím ničemu (to mělo být něco jako „Vím, že nic nevím“, ale nečekám, že mi to spolknete). Z grafomana, který strašně nerad píše, se ze mě díky blogu stal grafoman, který by hrozně rád psal pořád, jen na to nemá čas.

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), divadlo, opera, výtvarné umění a čím dál víc i historie.

REPUTACE AUTORA:
8,90