Poděkování Karlovi

neděle 27. leden 2013 12:12

Karel a já
www.volimkarla.cz

Nejen Miloš Zeman, také Karel Schwarzenberg mi napsal. Dva dopisy. Protože někdy je nutné rychleji reagovat na dopis lháře či nactiutrhače, odložil jsem odpověď na jeho dopisy až na dobu po volbách, v naději, že ji budu moci spojit i s gratulací k vítězství. Nevyšlo to úplně, ale na dopisy je slušné odpovídat. Proto svůj dluh opět splácím prostřednictvím blogu.

Vážený pane Karle Schwarzenbergu, chtěl bych Vám poděkovat za mnoho věcí. Začnu tou banalitou, že jsem se s Vámi mohl vyfotit. My (bývalí?) pankáči máme trochu té recese a provokace prostě v krvi. Také proto si dovolím Vás ještě chvíli oslovovat tak, jako v předvolební kampani.

Chtěl bych Vám, Karle, poděkovat za radost. Myslím sobecky na svou osobní radost. V prvním kole jsem volil Vás, protože jste mi ze všech kandidátů připadal nejlepší, ale přiznám se, že to byla volba jen a jen srdcem. S těžkou hlavou jsem se už předem připravoval na to, že ve druhém kole budu muset volit mezi bezbarvým a bezpáteřním kariéristou a esencí hulvátství. Asi bych volil toho prvního, protože by naší zemi v zahraničí aspoň nedělal ostudu – spíš by si jej nikdo nevšímal.

Když jsem pak krátce po skončení prvního kola sledoval průběžné výsledky, Vaše postupné upevňování druhé pozice a v závěru atak na pozici první, byl to skvělý zážitek. Takovou radost jsem už dlouho nezažil. Byla větší o pocit, že jsem udělal dobře a nezradil své svědomí, že jsem nepodlehl tlaku předvolebních průzkumů a nepustil se do spekulací. V tom se, myslím, letošní přímá volba prezidenta ukázala být užitečnou. Uvědomil jsem si, že spousta voličů je při jakýchkoli volbách silně ovlivněna předvolebními průzkumy a má tendenci volit ty kandidáty, kteří mají podle průzkumů větší šanci uspět. Přesně podle přísloví „čert sere vždycky na větší hromadu“. Už nikdy předvolební průzkumy sledovat nebudu.

Chtěl bych Vám, Karle, také poděkovat za slušnost. V souvislosti s hulvátstvím Vašeho protikandidáta se i na tomto webu objevila obhajoba založená na tom, že „Zeman nepoužívá sprostá slova“. Ano, například slovo „idiot“ sprosté není.  Záleží ovšem na tom, v jaké větě či souvislosti je použijeme. Mimochodem, ani slova vůl, slepice, kokot nebo kráva sprostá nejsou. Stanou se jimi teprve v ústech hulváta. Slova jako prdel nebo sračka za sprostá považována jsou, ale když je například v lidovém rčení nahradíme spisovným výrazem, půjde spíš o pokrytectví než slušnost. Poněkud mě vyděsilo, kolik lidí tuto (ne)souvislost mezi slušným chováním a nepoužíváním tzv. sprostých slov nedokáže vycítit. Vy jste se v kampani choval jako slušný člověk. Chce se mi věřit, že i to přispělo k těm 45 procentům hlasů pro Vás.

Hlavně bych Vám, Karle, chtěl poděkovat za naději. Těch 45 procent voličů, kteří Vaše chování a jednání před volbami (na obsah programů v kampani, bohužel, nedošlo) považovali za lepší či přijatelnější než chování a jednání Vašeho protikandidáta, není málo. Svou kandidaturou jste podstatně ovlivnil politickou kulturu v České republice a Váš postup do druhého kola ukázal, že to s námi není zas tak špatné. A když k tomu přidám všeobecně rozšířené mínění, že jste oslovil významnou část mladých lidí, mám naději, že v příští přímé volbě prezidenta už nebude možné se k vítězství prolhat. 

Karle, díky!

Jan Veselý

Jan Veselý

Jan Veselý

Jako správný bloger píšu o čemkoli, čemu nerozumím. Nerozumím ničemu (to mělo být něco jako „Vím, že nic nevím“, ale nečekám, že mi to spolknete). Z grafomana, který strašně nerad píše, se ze mě díky blogu stal grafoman, který by hrozně rád psal pořád, jen na to nemá čas.

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), divadlo, opera, výtvarné umění a čím dál víc i historie.

REPUTACE AUTORA:
8,90