Odpověď Miloši Zemanovi

úterý 22. leden 2013 19:01

Napsal mi Miloš Zeman. Koresponďák. Na jedné straně píše, že nebude tím, který mě prosí o podporu a na druhé straně se mě ptá: „Proč dát hlas Miloši Zemanovi?“ Jsem potěšen, že zrovna mě si vybral jako poradce v této zapeklité otázce, a protože neuvedl zpáteční adresu (ehm… v jeho věku je jistá míra zapomnětlivosti přípustná), odpovídám prostřednictvím blogu.

Vážený pane Miloši Zemane, píšete, že jste „Čechem, který se v České republice narodil, celý život tu žil a nikdy by nechtěl žít jinde.“ Narodil jste se v Kolíně v roce 1944. To znamená, že v Protektorátu Čechy a Morava, nikoli v České republice. To není žádná ostuda. Může za to běh dějin, který v okamžiku svého narození nemůžeme ovlivnit. Ostatně, můj táta se narodil jen o pár let dřív ve stejném státním útvaru. Píšu Vám o tom proto, že jsem si všiml, jak často své partnery v diskusi chytáte za slovo a trváte na přesnosti. O tom, zda jste nikdy nepocítil chuť žít jinde, s Vámi polemizovat nebudu. Do hlavy Vám nevidím. Jen bych chtěl podotknout, že ještě v mé rané dospělosti byla situace v této zemi taková, že se mnoha lidem tady žít nechtělo. A byli i tací, kteří, podobně jako Vy, nikdy nechtěli žít jinde, ale byli k tomu donuceni. Přesto na svoji rodnou zemi nejen nezanevřeli, ale mnoho pro ni v zahraničí vykonali. Takových lidí si vážím a nedovolil bych si stavět své setrvání ve vlasti na odiv jako protiváhu k jejich životním postojům. Zvlášť když jsem na vlastní oči zblízka viděl ten mohutný dvojitý plot z ostnatých drátů, který byl opravdu mocnou morální oporou a mnohé z nás spolehlivě přiměl tady zůstat.

Také píšete: „Zájmy České republiky jsem vždy hájil vší silou, nepodvolil se žádným cizím tlakům a choval bych se stejně i ve funkci prezidenta republiky.“ To máte, prosím, na mysli to porcování republiky ještě jako vůdce opozice a slibování postů různým vlivným lidem, například jistému Čechovi se švýcarským občanstvím v německém Bambergu? Mám tomu rozumět tak, že kolegu Machovce, který k Vaší vší síle tehdy přidával všechny síly své, si jako prezident vezmete k sobě na hrad? Vím, tvrdil jste, že jste s tím „psychopatem“ po pěti minutách vyrazil dveře, ale nechápu, proč jste se kvůli těm pěti minutám museli scházet opakovaně, nejméně pětkrát. Opravdu bych byl nerad, kdyby se někdo takhle choval ve funkci prezidenta. Kladně však hodnotím, že k Čechům se švýcarským či jiným zahraničním občanstvím nepřistupujete navzdory deklaraci svého čistého Češství s nějakými paušálními předsudky.

Taky mi radíte, abych nedovolil, „aby dalšího českého prezidenta zvolila pouze Praha.“ To se mi, s dovolením, nelíbí. Vím, co je to pragocentrismus a nemám jej rád. Na druhou stranu, moje manželka je Pražák jak poleno a snášet se to, občas se skřípěním zubů, dá. Mám ale podezření, že dojde-li na skřípění zubů, nebude příčina v místě narození mé ženy. Jinak řečeno, prezident by měl být tolerantní a měl by lidi spíš spojovat. Ne stavět většinu národa proti Pražákům.

Že jste se nebál říct, co si myslíte a svůj názor obhájit proti silnějším, že znáte starosti lidí v obcích, víte, kolik stojí chleba a nikdy jste nežil rozmařile, Vám věřím a oceňuji to na Vás. Ostatně Vaše revoluční články z předrevoluční doby, nejen ty v Technickém magazínu, ale i ty z časopisu VTM, jsem četl a dokonce i vystřihoval. Někde v hloubi šuplíků bych ty výstřižky určitě našel a budu je nadále opatrovat. Díky za ně.

Ale pojďme k druhé straně Vašeho korespondenčního lístku. Obsahuje pěkně pod sebou jednotlivé argumenty, a tak i já ke své odpovědi přistoupím podobně strukturovaně. Ptáte se „Proč dát hlas Miloši Zemanovi?“ a píšete:

-    je českým kandidátem, který Českou republiku nikdy nezradil

Víte o nějakém nečeském kandidátovi? A co ten Bamberg?

-    je a vždy byl proti školnému na veřejných vysokých školách

Tohle mě vždycky obzvlášť dojímá. Být pro nebo proti něčemu člověka nic nestojí. Uvítal bych, kdybyste spíš argumentoval, co proti němu hodláte doopravdy dělat. Jsem však přesvědčen, že pouze útočíte na pudy voličů, protože jako prezident s tím mnoho nenaděláte. Pokud zákon, jenž by se toho týkal, vetujete, parlament Vás přehlasuje.  A navíc si myslím, že je to komplikovaný problém, jímž se má technicky zabývat ministerstvo školství, případně ve spolupráci s ministerstvem sociálních věcí, každopádně ve spolupráci se zástupci veřejných vysokých škol, a politicky poslanci a senátoři. Nikoli prezident.

-    k církevním restitucím prosazoval vždy referendum

Některé věci nelze řešit populistickými metodami. Nejsem věřící a nejsem na materiální stránce věci tzv. církevních restitucí (ve skutečnosti je asi správnější hovořit o narovnání vztahu státu a církví, ale uznávám, do toho Vám nemám co mluvit, Vy jste kandidát a volbu slovníku tedy musím nechat na Vás) osobně zainteresován. Jsem ale rád, že po těch letech se s problémem aspoň nějak hnulo. Vzhledem k té rudooranžové kampani, která se okolo toho strhla, je zřejmé, že cestou referenda bychom dosud k žádnému výsledku nedošli a řadě obcí, jejichž starosti, jak píšete, znáte, by dále komplikovaly život blokované pozemky a jiné nemovitosti.

-    je pro snížení daní na základní potraviny a léky, které občané potřebují

Musím opakovat, že být pro něco či proti něčemu nic nestojí? Horší je, že toto je populistický útok na základní pud sebezáchovy (přežití) a do prezidentské kampaně nepatří.

-    nevyhlásil by žádnou amnestii

To má být hrdinství nebo státnický slib? Využíváte jen momentální situace a surfujete na vlně mediálního zájmu vyvolané opravdu hloupým činem dosluhujícího „prezidenta“, jehož jediným zájmem je na poslední chvíli co nejvíce zaškodit, abychom na něj nikdy nezapomněli, možná zahladit stopy. Od prezidentského kandidáta bych čekal vizi poněkud vzdálenější budoucnosti své vlasti, a to nejen vizi jejího vnitřního života a uspořádání, ale také vizi jejího začlenění do evropské i světové politiky a ekonomiky. O tom mi nic nepíšete. Omezujete se jen na komunální a populistické pseudoproblémy.

Omlouvám se za nestručnost svého povídání a vracím se konečně k otázce z Vašeho korespondenčního lístku:

Proč dát hlas Miloši Zemanovi?

Opravdu netuším!

Jan Veselý

Jan Veselý

Jan Veselý

Jako správný bloger píšu o čemkoli, čemu nerozumím. Nerozumím ničemu (to mělo být něco jako „Vím, že nic nevím“, ale nečekám, že mi to spolknete). Z grafomana, který strašně nerad píše, se ze mě díky blogu stal grafoman, který by hrozně rád psal pořád, jen na to nemá čas.

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), divadlo, opera, výtvarné umění a čím dál víc i historie.

REPUTACE AUTORA:
8,90