Topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2012

sobota 1. prosinec 2012 10:15

Celý rok 2012 byl ve znamení planet. Už od jara se předháněly v tom, která bude vévodit na obloze a přitáhne větší pozornost, občas se odhodlaly ke spolupráci s dorůstajícím či couvajícím Měsícem. Na podzim si planety vybraly krátkou přestávku, ale teď jako by se chtěly s mimořádným rokem ještě rozloučit moc hezkým představením na ranní obloze. Kromě toho se blíží důležité datum: 21. 12. 2012.

Začnu tím magickým datem. Jako většinu roků na něj připadá slunovrat, pro severní polokouli zimní. Letos se Slunce dostane nad obratník kozoroha 21. prosince ve 12 hodin 11 minut středoevropského času. Trochu předčasného optimismu nám do zmrzlých žil vlije už Lucie, ale dny se u nás zase začnou prodlužovat opravdu až po slunovratu.

Svátek svaté Lucie je také magickým datem, letos i z jiných důvodů, než proto, že noci upije: 13. prosince (v noci ze 13. na 14.) 1972, tedy přesně před 40 lety, opustili poslední astronauti Měsíc. Velitelem Apolla 17 byl Eugen Cernan. Československá vlajka, kterou s sebou na Měsíc a zpět v Apollu 17 vezl, se dnes nachází u dvoumetrového dalekohledu na observatoři v Ondřejově.

Obloze konečně začal kralovat Jupiter, který je 3. prosince v opozici se Sluncem. Je tedy pozorovatelný po celou noc. Najdeme jej v souhvězdí Býka, nedaleko jasné hvězdy jménem Aldebaran, k níž se nejtěsněji přiblíží 13. prosince (zase ta Lucie) na vzdálenost necelých 5 stupňů. Venuše, která po celý rok poněkud kazila Jupiterovu královskou reputaci, je stále ještě Jitřenkou na ranní obloze, ale rychle se přes Váhy, Štíra a Hadonoše hrne ke Slunci, takže je vidět už jen v červáncích.

Na ranní obloze najdeme také Saturn, který se z Panny, v jejíž společnosti dlel několik roků, přesunuje do Vah, a v první polovině měsíce i Merkur, který postupně prosviští Váhami, Štírem, Hadonošem a Střelcem (řeč je samozřejmě o souhvězdích). Po 10. prosinci se k planetám přidá ještě Měsíc, takže budeme moci pozorovat slíbené představení – seskupení srpku couvajícího Měsíce, Venuše, Saturnu a Merkuru v blízkosti Spiky, nejjasnější hvězdy ze souhvězdí Panny. Měsíc se nejprve dostane do konjunkce se Saturnem (10. prosince, 4,9°), potom s Venuší (11. prosince, 2,5°) a nakonec s Merkurem (12. prosince, 1,6°).

Merkur, Venuše, Saturn a Měsíc na ranní obloze v prosinci 2012

Pohyb Merkuru, Venuše, Saturnu a Měsíce na prosincové ranní obloze. Obrázek byl vytvořen pomocí programu Stellarium.

Pokud jde o fáze Měsíce, jako minule jen telegraficky: poslední čtvrť 6. prosince v 16:31, nov 13. prosince (opět Lucie) v 9:42, první čtvrť 20. prosince v 6:19 a úplněk 28. prosince v 11:21. Všechny časy jsou v SEČ.

Měsíc se potká ještě s Marsem, který je špatně, ale přece, pozorovatelný večer nad západním obzorem. Ke konjunkci dojde 15. prosince, Mars bude 4,6° jižně od srpku dorůstajícího Měsíce. Konjunkce Měsíce s Jupiterem bude docela těsná (0,9°), ale nastane 26. prosince, dva dny před úplňkem, takže král oblohy bude vedle měsíčního kotouče vypadat poněkud pobledle. Podívaná by to ale mohla být pěkná. Cestu Měsíce okolo Jupiteru budeme moci sledovat po celou noc.

Uran a Neptun lze pozorovat pouze pomocí dalekohledu. Uran najdeme v Rybách a Neptun ve Vodnáři. Obě planety jsou nejlépe pozorovatelné večer. V prosinci se do opozice dostane i trpasličí planeta Ceres a planetka Vesta. Obě najdeme pouze pomocí dalekohledu, obě jsou spolu s Jupiterem v souhvězdí Býka a obě také zaujímají jistá prvenství – Ceres je první těleso objevené v pásu asteroidů mezi Masem a Jupiterem, Vesta je nejjasnější z planetek.  Obě jsou cílem mise sondy Dawn. Přesněji řečeno, výzkum Vesty už sonda letos v létě ukončila a momentálně se snaží dohonit Ceres. Mělo by se jí to podařit v roce 2015. V tomtéž roce dorazí sonda New Horizons k Plutu – další trpasličí planetě, která je známá díky tomu, že zmatek s jejím chybným zařazením mezi planety je ještě v živé paměti. Pluto je 30. prosince v konjunkci se Sluncem a tím se symbolicky postará o poslední rozloučení s rokem 2012. 31. prosince se už budeme moci věnovat přípravám na bujaré přivítání roku 2013. Snad to bude šťastná třináctka.

Jan Veselý

Jan Veselý

Jan Veselý

Jako správný bloger píšu o čemkoli, čemu nerozumím. Nerozumím ničemu (to mělo být něco jako „Vím, že nic nevím“, ale nečekám, že mi to spolknete). Z grafomana, který strašně nerad píše, se ze mě díky blogu stal grafoman, který by hrozně rád psal pořád, jen na to nemá čas.

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), divadlo, opera, výtvarné umění a čím dál víc i historie.

REPUTACE AUTORA:
8,90