Zatmění Měsíce aneb Schovávaná za mraky

neděle 11. prosinec 2011 16:40

Včerejší zatmění Měsíce by jindy nestálo za větší pozornost. Jenže na delší dobu to pro obyvatele Česka bylo poslední zatmění, které vůbec mohlo stát za řeč. V dírách mezi mraky se jím mohli pokochat...

pozorovatelé téměř z poloviny Čech i mnozí Moraváci. Chodové a Slezané měli zřejmě největší smůlu. Soudím podle obrázku z družice (16:30 SEČ):

Oblačnost nad ČR v době zatmění Měsíce

Já jsem patřil spíš mezi smolaře, takže pozorování zatmění bylo spíš čekáním na mezeru v mracích dost velkou, aby se do ní vešel celý měsíční kotouč.

Měsíc vycházel okolo 16. hodiny, ve chvíli, kdy mělo právě končit úplné zatmění, takže šance byla jen na zatmění částečné. Teprve po půlhodině se Měsíc vyloupl z mraků. Ještě na modré obloze se mi jej podařilo zachytit jako srpek (na obrázku přeexponovaný) s rudým doplňkem do celého Měsíce. Ta barva jsou vlastě červánky, které se na Měsíc promítají skrz zemskou atmosféru.

Zatmění Měsíce 10. 12. 2011

Stmívalo se rychle, takže se také rychle zlepšovala viditelnost zastíněné části Měsíce,

Zatmění Měsíce 10. 12. 2011

Zatmění Měsíce 10. 12. 2011

ale také se rychle zatahovalo,

Zatmění Měsíce 10. 12. 2011

takže souboj s mraky se zdál být čím dál ztracenější.

Zatmění Měsíce 10. 12. 2011

Zatmění Měsíce 10. 12. 2011

Mraky nakonec vyhrály na celé čáře.

Zatmění Měsíce 10. 12. 2011

Zatmění Měsíce 10. 12. 2011

V 17:18 SEČ částečné zatmění skončilo a mraky se začaly protrhávat.

Zatmění Měsíce 10. 12. 2011

A nakonec se Měsíc rozzářil naplno. Protože po skončení částečné fáze ještě pokračovalo až do 18:30 SEČ polostínové zatmění, které očima snadno přehlédneme, ale fotoaparát jej objektivně zaznamená, je vidět, že horní část měsíčního kotouče je o něco tmavší.

Zatmění Měsíce 10. 12. 2011

Obloha se záhy úplně vyjasnila, takže jsem stihl najít i správnou expozici.

Zatmění Měsíce 10. 12. 2011

A tak se na závěr pochlubím alespoň docela ostrým (konečně) obrázkem Měsíce v polovině polostínového zatmění. Všiměte si kráteru Tycho, který se jeví jako kroužek ve světlé skvrně obklopené paprsky na jižní polokouli Měsíce. Tycho patří mezi nejmladší krátery, proto je dobře viditelný, při troše snahy a fantazie jako jediný z kráterů na Měsíci i bez dalekohledu. Průměr kráteru je přes 80 km a hloubka činí téměř 5 km. Stejně jako drtivá většina měsíčních kráterů je impaktního původu - vznikl dopadem meteoroidu či asteroidu.

Zatmění Měsíce 10. 12. 2011

A jak je to s příští šancí na pozorování zatmění Měsíce? Zmínil jsem, že toto bylo poslední pořádné zatmění před delší pauzou. Příští rok bude jen jedno polostínové zatmění, v roce 2013 bude hned několik zatmění, ale budou buď jen polostínová nebo Měsíc zemský stín jen "lízne". Nic, co by stálo za řeč. V roce 2014 budou dvě úplná zatmění Měsíce, ale zcela systematicky se vyhýbají našemu území. Teprve na oslavu státního svátku 28. září 2015 si užijeme úplné zatmění Měsíce a bude opravdu nádherné. Částečná fáze začne dvě hodiny po půlnoci (vlastně zdánlivě tři, pokud mezi tím někdo rozumný nezruší nesmyslné používání kyjevského času na území střední a západní Evropy), potom uvidíme celé úplné zatmění a za ranního kuropění nám Měsíc zapadne během další částečné fáze zatmění. Ale to nás čeká opravdu až za 4 roky.

Jan Veselý

Jan Veselý

Jan Veselý

Jako správný bloger píšu o čemkoli, čemu nerozumím. Nerozumím ničemu (to mělo být něco jako „Vím, že nic nevím“, ale nečekám, že mi to spolknete). Z grafomana, který strašně nerad píše, se ze mě díky blogu stal grafoman, který by hrozně rád psal pořád, jen na to nemá čas.

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), divadlo, opera, výtvarné umění a čím dál víc i historie.

REPUTACE AUTORA:
8,90