Průjem z okurek

úterý 3. srpen 2010 18:07

Polární záře nad Českem 6. dubna 2000
Jan Veselý

Letošní úporná okurková sezona rychle a jistě přechází v informační průjem. Jeden aby měl strach zalistovat v novinách či podívat se na internet. Obávám se, že nepodaří-li se jej zastavit, konec světa letos o prázdninách už konečně opravdu přijde.

Začalo to nenápadně „nejjasnějším výbuchem hvězdy“ – „Záblesk rentgenového záření, který explozi doprovázel, byl natolik silný, že oslepil vesmírný teleskop Swift.“ Nu, to se stává, je to dáno technickými limity detektorů.  Až na použití nepatřičně silných slov a transformace hmyzu ve velblouda je ta zpráva v podstatě docela seriózní. Taky hned zapadla. Na hvězdárnu volala jen jedna vyděšená paní (je-li to vidět na obloze, a jestli nám to tady nějak nemůže ublížit) a pak už byl klid.


Potom přišel „objev nejtěžší hvězdy.“ K vybujení této okurky, jak jsem později zjistil, přispěli sami astronomové, přesněji řečeno tisková zpráva ESO, která zcela převrátila smysl vědeckého článku, o němž chtěla referovat. To jsem ještě přisuzoval nadprůměrným teplotám, a protože jsem pesimista, čekal jsem, že už to mám letos, až na ten pravidelný hoax o Marsu, který nikdy nezklame, za sebou.


Na vysvětlenou něco pro pamětníky: Jaký je rozdíl mezi pesimistou a optimistou? Pesimista říká „Horší už to být nemůže.“ Optimista na to řekne: „Ale může!“


Dnes dopoledne impérium vrátilo úder! Pokusím se chabě bránit poslední zbytky zdravého rozumu. Na serveru spaceweather.com se (3. 8. 2010 – je tam archiv, takže podle data to půjde zpětně dohledat kdykoli) dočteme, že „Pozorovatelé ve vysokých zeměpisných šířkách by měli sledovat oblohu, nevyskytují-li se polární záře. Jeden, možná dva, výrony koronální hmoty, způsobené erupcemi z 1. srpna, směřují k Zemi. Podle předpovědi NOAA je odhadována 10% pravděpodobnost silné geomagnetické bouře a 45% pravděpodobnost alespoň nějaké geomagnetické aktivity.“ Jak se tohle přetaví v kategorické tvrzení „nad Českem se dnes v noci objeví polární záře“ nevím a bojím se po tom pátrat. Ta zpráva ze spaceweather.com znamená jediné: Od nás polární záři téměř jistě neuvidíme. A protože se rád nechám strhnout ke kategorickým prohlášením, přitvrdím: dám ruku do ohně za to, že dnes v noci polární záři neuvidíme. Nikoli proto, že jsou mraky. Prostě proto, že ta erupce z 1. srpna nebyla nijak mimořádná. Podle spaceweather.com je jí přiřazena intenzita C3. Nechci unavovat suchými výklady, tak jen stručně. Nad tím je ještě kategorie M (1 – 10) a pak X (1 – 10), přičemž stupnice 1 – 10 je exponenciální.  Teprve u kategorie M stojí za to se vzrušovat a teprve u kategorie X by stálo za to organizovat happening s dramatickým sledováním pohybu mraků nad naším územím. Kromě toho nežijeme ve vysokých zeměpisných šířkách. Pana redaktora rubriky věda v Lidovkách, kterého si vážím a vděčím mu za mnohé, prosím, aby si to nebral osobně, a doufám, že neztratím jeho přízeň.


Abych si to trochu vyžehlil, když jsem si to teď tak polepil: Na jiných nejmenovaných českých serverech je to horší. Jedna věta říká, že nic mimořádného nehrozí, a další odstavec téměř nervy drásajícím způsobem líčí, jak „sluneční tsunami“ „supernabitých“ částic pocházející ze skvrny velké jako celá Země (že je to normální velikost se nedočteme, to by se do dramaturgie nehodilo) musela překonat tu propast 150 miliónů kilometrů od Slunce k Zemi (v anglických palcích by vyšlo ještě větší hausnumero, čili rezervy tu jsou :-)) a že to nejhorší nás vlastně teprve čeká, protože maximum sluneční aktivity bude až v roce 2013. Orgasmem je odkaz na mezi astronomy dnes již proslavenou „zprávu“ o tom, jak v roce 2013 přijde sluneční superbouře, která způsobí technickou katastrofu planetárních rozměrů. Prostě verbální průjem. Dokáže jej někdo zastavit? Je tady ještě někdo, kdo věří, že lidé (měl jsem na mysli homo sapiens) jsou schopni přijímat informace aniž by je bylo nutné obklopit (informace, ne ty sapiens) průjmem z bulvárního slovníku?

P.S.:

1) (Nic není černobílé) Polární záři jsem od nás viděl třikrát. Vždycky barevně (kromě bílé i červená a zelená). A to netrpím žádnou bystrozrakostí či bujnou fantazií.

2) Velké skvrny (několikanásobně větší než naše planeta) opravdu teprve budou. V minulém slunečním cyklu byly například v roce 2004.

Jan Veselý

Jan Veselý

Jan Veselý

Jako správný bloger píšu o čemkoli, čemu nerozumím. Nerozumím ničemu (to mělo být něco jako „Vím, že nic nevím“, ale nečekám, že mi to spolknete). Z grafomana, který strašně nerad píše, se ze mě díky blogu stal grafoman, který by hrozně rád psal pořád, jen na to nemá čas.

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), divadlo, opera, výtvarné umění a čím dál víc i historie.

REPUTACE AUTORA:
8,90